Cikk letöltése PDF

2019.04.15.

Hátránnyal élő embertársainknak biztosít munkát a SPAR

Az áruházlánc idén újabb autista fiatalnak biztosít munkát. Az esélyegyenlőség iránt régóta elkötelezett vállalat a fogyatékkal élőket éppen úgy segíti, mint a megváltozott munkaképességű kollégákat. Szakreferens, mentor és fórumbeszélgetés-sorozat könnyíti meg a csatlakozást a munka értékteremtő világához.

A törvények szerint megváltozott munkaképességű személynek kell tekinteni, aki egészségügyi állapotának romlásából eredően 40 százalékos vagy azt meghaladó mértékben megváltozott munkaképességű. A fogyatékkal élőknek pedig öt kategóriáját tartják számon: látás-, hallás- és mozgássérültek, pszichés és mentális problémákkal küzdők, valamint súlyosan sérültek, akik rendszerint képtelenek bármilyen munkát végezni.

„A SPAR alapítása óta kiemelt figyelmet fordít a megváltozott munkaképességű, illetve a fogyatékkal élő kollégák beilleszkedésére és hosszú távú foglalkoztatásukra, megtartásukra. Esélyegyenlőségi referenst alkalmazunk, érzékenyítő tréningeket tartunk a munka-társainknak. Emellett folyamatosan keressük azokat a támogatási formákat, amikkel elősegíthetjük a fogyatékkal élők esélyegyenlőségének megteremtését” – mondta Maczelka Márk, a SPAR kommunikációs vezetője.

A vállalatnál jelenleg 119 megváltozott munkaképességű munkavállaló dolgozik, és tíz fő fogyatékkal élő, autista fiatalnak adnak munkát. A SPAR 2017-től együttműködik a tótvázsonyi Janka Tanyával, amely egy autista fiatalokkal foglalkozó nonprofit szervezet. A Janka Tanya célja olyan napközbeni foglalkozás megvalósítása, amely lehetővé teszi a sikerélmény megélését és hozzájárul ahhoz, hogy az autista embertársaink is a társadalom életének részesei lehessenek. A veszprémi INTERSPAR munkatársai heti két-három alkalommal fogadják a fiatalokat, akik fejlesztő pedagógusaik mentori irányításával változatos feladatokat látnak el az áruházban. A kezdeményezés közösségformáló ereje mellett lehetőséget biztosít arra, hogy a fiatalokat közelebb hozza a munka világához. A vállalat tavaly laptopokkal is támogatta a veszprémi fiatalokat, valamint az általuk készített díszek, használati tárgyak évek óta megvásárolhatók a SPAR központjában megrendezésre kerülő karácsonyi és húsvéti vásáron a Magyar Máltai Szeretetszolgálat pátyi kerámiaműhelyében dolgozó, fogyatékossággal élők alkotásai mellett.

A Janka Tanya pártfogoltjai mellett az üzletlánc – hasonló feltételekkel és metódus szerint – további két partnerszervezetének fiataljait is segíti: az Esőemberke Alapítvány a Vas Megyei Autistákért és a Zala megyei Alapítvány az Autista Gyermekekért pártfogoltjai is lehetőséget kapnak a beilleszkedésre a vállalatnak köszönhetően. A partnerség újabb állomása, hogy a zalai civil szervezettől idén január 16. óta egy fő autista és egy fő szakmai irányító a nagykanizsai INTESPAR áruházban lát el fontos feladatokat, a szombathelyi INTERSPAR üzletben pedig három fővel április 1-től indul a közös munka, amelyhez a tervek szerint a jövőben többen is csatlakoznak majd.

„Mivel a kereskedelmi munka alapvetően fizikai jellegű tevékenység, így a munkaköröket úgy alakítottuk ki vagy formáltuk át, hogy a megváltozott munkaképességűek is el tudják végezni. A SPAR büszke arra, hogy ezeknek az embereknek megfelelő minőségű munkát tud biztosítani, és rendkívül hálás az átlagon felüli hűségükért, példamutató kitartásukért és szorgalmukért” – tette hozzá a kommunikációs vezető.

A SPAR mindemellett 107 szupermarket áruházában, illetve hipermarketjében olyan árusítóhelyeket biztosít a Szerencsejáték Zrt.-nek, ahol megváltozott munkaképességű emberek értékesítenek sorsjegyeket.

A vállalat a megváltozott munkaképességű munkavállalóinak fórumokat is szervez, ahol a munkavégzésüket érintő nehézségekről, ezek megoldási lehetőségeiről beszélgetnek. Igyekeznek évente az ország minden pontjára eljutni ezekkel az összejövetelekkel, az első ilyen rendezvényt 2016-ban Budapesten tartották.

Értékteremtő családi vállalkozásként a SPAR Magyarország szívügyének tekinti a társadalmi kezdeményezések felkarolását. Éppen úgy kiemelten kezeli a rászorulók segítését, mint a megváltozott munkaképességű vagy fogyatékkal élő emberek támogatását, vagy az egészséges életmódot és a sportot népszerűsítő programok pártfogását. A vállalat tavaly mintegy 134 millió forintot fordított társadalmi felelősségvállalási tevékenységekre. Fontos szociális, egészségügyi, sport-, kulturális és oktatási ügyekben nyújtott segítséget, és többféle jótékonysági kezdeményezés mögé állt támogatóként. A vállalat 2010-ben kapta meg először a Fogyatékosság-barát Munkahely elismerést, 2017-ben pedig már negyedik alkalommal vehette át a vállalat a kétévente adományozott díjat, amikor az esélyegyenlőségi pályázaton Befogadó Munkahely különdíjban is részesült a Janka Tanyával megvalósított programja elismeréseként.