„A SPAR számára stratégiai jelentőségű kérdés a fenntarthatóság. Vállalatunk az elmúlt években nagy figyelmet fordított arra, hogy a megújuló és az újonnan nyitó üzletei, valamint a folyamatosan fejlődő üzemei az energiatakarékos világításukkal és hűtési-fűtési rendszerükkel, a papír- és műanyaghulladék csökkentésével, a szelektív hulladékgyűjtéssel és újrahasznosítással kevesebb üvegházhatású gázt bocsássanak ki. Emellett egyre több saját rendezvényünket is úgy szervezzük meg, hogy azok karbontudatos szemlélettel rendelkezzenek. Az idei évben két rendezvényünk, a Budapest Borfesztivál partnerrendezvénye és az éves üzleti jelentésünket bemutató sajtótájékoztató szén-dioxid kibocsátását kompenzáltuk őshonos gyümölcsfák ültetésével” – ismertette Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője.
A SPAR a rendezvényei szervezésekor a rövid ellátási láncokat szem előtt tartva túlnyomórészt helyi termelőktől szerezte be a felszolgált ételek alapanyagait. A fogások helyben készültek, a többször felhasználható étkészletekkel pedig elkerülték a felesleges szemét felhalmozódását. A hulladékot szelektíven gyűjtötték, a nem hasznosítható ételmaradékot a Biofilter dolgozta fel. A Budapest Borfesztivál partnerrendezvényén az érintetlenül maradt ételeket pedig a Magyar Élelmiszerbank segítségével rászorulókhoz juttatták el.
A SPAR partnere, a GreenDependent Intézet kiszámolta az események miatt keletkezett karbon-lábnyomot a résztvevők száma, a rendezvény hossza, az utazások, az étel, az ital, a felszolgálás, a felhasznált papír és energia alapján. Ennek eredményeképpen a két rendezvényen a karbon-lábnyom összesen 10,83 tonna szén-dioxid volt, melynek legnagyobb részét az étkezés és az utazás tette ki. A rendezvény karbontudatosságának növelése érdekében a számítás során meghatározott mennyiséget a SPAR 418 őshonos gyümölcsfa telepítésével kompenzálja.
A hazánkban őshonos gyümölcsfákat a pórszombati „Tündérkert” nevű kertészetből szerzik be, amely a génmegőrzést szolgálja. Az csemetéket iskolakertekbe és nonprofit kertekbe juttatják el. Ültetésük a karbonkompenzáció mellett további fenntarthatósági előnyökkel is jár: oktatási és közös kertészkedési lehetőséget biztosítanak az iskolákban tanulók számára, emellett hozzájárulnak a biológiai sokféleség és a tájfajták megőrzéséhez is.